Isolation transformer OT230.050 230V/230V/5A
The isolation transformer galvanically separates the powered device from the public power grid.
Availability Skladem
Product code 51044
Brand Diametral a.s.
Category Separating transformers
Warranty 2 years
The OT230.050 isolation transformer is designed to separate the mains voltage from the connected device with a maximum current consumption of 5 A. Parameters: Input voltage: 230 V / 50Hz Output voltage: 230 V / 50 Hz Maximum continuous current to the load: 5.0 A
Weight 20 kg
napájecí napětí: 230V/50Hz
výstupní napětí: 230V
výstupní proud max.: 5A
stabilita výstupního napětí: závislá na stabilitě napájecí sítě
stabilita výstupní frekvence: závislá na stabilitě napájecí sítě
galvanické oddělení výstupu od napájecí sítě: ano - 4kV
pojistka napájecí sítě: viz výrobní štítek
výstupní pojistka: T250V/6,3A
pracovní teplota: 10 ÷ 30°C
délka přívodního vodiče: 2m
rozměry (v, š, h - cca): 172 x 244 x 282mm