Isolation transformer OT230.200 230V/230V/20A
Tip Magnifier
The isolation transformer galvanically separates the powered device from the public power grid.
Availability Skladem
Product code 51045
Brand Diametral a.s.
Category Separating transformers
Warranty 2 years
The OT230.200 isolation transformer is designed to separate the mains voltage from the connected device with a maximum current consumption of 20 A. Parameters: Input voltage: 230 V / 50Hz Output voltage: 230 V / 50 Hz Maximum continuous current to the load: 20 A Note: due to the size of the maximum output current, the output of the isolation transformer is implemented with a three-pole BS4343 230V / 32A socket!
Weight 44.2 kg
Napájecí napětí:  230 V / 50 Hz
Maximální příkon: 4900 VA
Výstupní napětí: 230 V
Výstupní proud max.: 20,0 A
Stabilita výstupního napětí: závislá na stabilitě napájecí sítě
Stabilita výstupní frekvence: závislá na stabilitě napájecí sítě
Jistič napájecí sítě: B20A
Jistič výstupu: B20A
Délka přívodního vodiče: 2 m
Rozměry (H x V x Š): 280x250x360 mm
Váha: cca 44 kg
Pracovní teplota: 10 ÷ 30 °C