Laboratory power supply V140R50D 1x 0÷40V/10A Laboratory power supply V140R50D 1x 0÷40V/10A
Description
The adjustable part of the power supply is equipped with measuring instruments for both voltage and current. The current limitation is indicated by a flashing decimal point on the current measuring instrument and an intermittent sound signal. This sound signal can be turned off if necessary. The outputs of individual sources are controlled by a separate button with a control lamp for their easy operation. Thanks to this, it is not necessary to turn off the entire laboratory power supply during work.
| Weight | 12.4 kg |
| napájecí napětí: | 230V / 50Hz |
| napětí regulovatelné: | 1x 0 ÷ 40V |
| proud regulovatelný: | 1x 0 ÷ 10A |
| napětí pevné: | - |
| proud pevný: | - |
| zvlnění typické: | < 2mV |
| zvlnění maximální: | 10mV |
| napěťová stabilita pro změnu sítě +6/-10 %: | cca 0,05% |
| proudová stabilita pro změnu sítě +6/-10%: | cca 0,05% |
| typ měřících přístrojů: | digital |
| digital počet měřících přístrojů: | 2 |
| třída přesnosti měřících přístrojů: | 2 |
| indikace omezení proudu: | A / O |
| regulace hlasitosti akustické indikace: | ano |
| možnost vypnutí akustické indikace: | ano |
| blokování proti špičkám při startu: | ano |
| samostatné vypínání výstupu: | ano |
| spojení regulovatelných zdrojů do symetrického zdroje: | ne |
| termostat chladiče s ventilátorem: | ano |
| paměť stavu výstupu před vypnutím: | ano |
| tepelná pojistka chladiče: | ano |
| celkový příkon max.: | 660W |
| barva: | černá |
| rozměry (v, š, h - cca): | 172 x 244 x 282mm |
| hmotnost cca: | 10,3kg |
| záruka: | 24 měsíců |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
