Micro soldering iron SBL530.1A Stolní regulovatelná mikropáječka
Description
Robust, all-metal design designed for even the toughest operations. Analog, years-proven soldering tip temperature control. Power 35 W. Temperature sensing with a type K thermocouple. Display of the actual or set temperature on a red LED display. Automatic display switching between the actual and set temperature. Checking the set temperature with a button. Switching the heating element at zero. Possibility of automatic switching off the soldering pen heating (with SBL530.1B). Large selection of soldering tips. Low operating costs and consumables. Designed for continuous work. Technical parameters Supply voltage: 230 V / 50 Hz Power consumption: 35 W Adjustable temperature range: 80 ÷ 450 °C Maximum achievable temperature in TORBO mode: 530 °C Measurement accuracy: ± 12 °C Temperature stability: ± 12 °C Soldering iron weight: 120 gr Soldering iron lead length: 980 mm Sleep mode: YES Auto-off mode: NO Temperature setting lock for controlled production: NO Changing the display brightness: NO Switching the heating element at zero: YES Dimensions (L x H x W): 92 x 105 x 155 mm Weight: 3.2 kg Package weight: 3.5 kg Micro soldering iron SBL530.1A in detail Temperature sensing with a type K thermocouple Temperature sensing is performed with a NiCr-Ni thermocouple. Temperature sensing is accurate and stable. Automatic display switching between actual and set temperature. Changing the position of the temperature setting knob will automatically switch the display from displaying the actual temperature to the set temperature. Information about the display of the set temperature is indicated by a yellow LED. The set temperature is displayed for another 3 seconds after the temperature setting is completed. Checking the set temperature with the button A separate button on the control panel can be used to display the set temperature without having to regulate the temperature with the control knob. The set temperature is displayed for 3 seconds after pressing the button. Possibility of automatic switching off of the soldering iron heating When using the SBL530.1B automatic switch-off, work with the soldering iron is monitored. After a set period of inactivity, the tip heating is completely blocked. The inactivity delay can be set on the SBL530.1B automatic shutdown device.
| Weight | 3.5 kg |
| napájecí napětí: | 230V/50Hz |
| příkon: | 35W |
| spínání topného tělesa: | v nule |
| regulace teploty: | 80 ÷ 450°C |
| jištění: | F 250V, 600mA |
| délka přívodního vodiče: | 2m |
| barva: | černá |
| rozměry (v, š, h): | 92 x 105 x 155mm |
| hmotnost kompletu: | cca 2,9 kg |
| hmotnost pera: | cca 120g |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
