Micro soldering iron HBT-1050 Digital, microprocessor-controlled micro soldering iron
Description
Robust construction for the most demanding operations. Information about the actual temperature in large digits. Three user-programmable temperatures. ESD design. Power 50 W. TURBO function for maximum energy delivery to the soldered part. Set temperature locking function for controlled production. Digital evaluation of the temperature sensor for better stability and higher accuracy. User calibration. Programmable ECO mode for energy and tip saving. Auto-off function. Readable blue backlit graphic LCD display. Display brightness adjustment. Modern control concept. Intuitive control using a rotary knob with buttons. Choice of several languages. Lightweight and ergonomic soldering pen. Large selection of soldering tips. Low operating and consumable costs. Designed for continuous work. Technical parameters Supply voltage: 230 V / 50 Hz Power consumption: 50 W Adjustable temperature range: 80 ÷ 450 °C Maximum achievable temperature in TORBO mode: 530 °C Measurement accuracy: ± 10 °C Temperature stability: ± 5 °C Soldering iron weight: 40 gr Soldering iron lead length: 980 mm Sleep mode: YES Auto-off mode: YES Temperature setting lock for controlled production: YES Change display brightness: YES ESD version: YES Dimensions (L x H x W): 106 x 120 x 137 mm Weight: 1670 gr Package weight: 2750 gr Micro soldering iron HBT-1050 in detail Three user-programmable temperatures The three most frequently used temperatures can be set in the micro soldering iron menu and quickly recalled when needed without having to turn the temperature setting knob. TURBO function for maximum energy delivery to the part being soldered This function switches the device to maximum power and temperature mode regardless of the set values. In this case, the maximum temperature of the soldering iron tip is shifted to 530 °C. Set temperature locking function for controlled production The set temperature can be locked using a code. This function is intended primarily for controlled production, where it is not desirable for the operator to change the set temperature. The temperature change is performed using an optional code. Digital evaluation of the temperature sensor for better stability and higher accuracy Digital evaluation of the temperature sensor allows predicting the soldering method and the amount of energy required to solder the part and adjusting the soldering mode according to these values. User calibration The user has the option of calibrating the micro soldering iron according to their own needs. Programmable ECO mode for energy and tip saving ECO mode allows you to reduce the soldering iron tip temperature to 50% of the set value or completely turn off the device during long-term inactivity. The times for both functions can be set by the user.
| Weight | 3.6 kg |
| Napájecí napětí: | 230 V / 50 Hz |
| Příkon: | 50 W |
| Rozsah nastavitelné teploty: | 80 ÷ 450 °C |
| Maximální dosažitelná teplota v režimu TURBO: | 530 °C |
| Přesnost měření: | ± 10 °C |
| Stabilita teploty: | ± 5 °C |
| Hmotnost pájecího pera: | 40 gr |
| Délka vodiče pájecího pera: | 980 mm |
| Režim Sleep: | ANO |
| Režim Auto-off: | ANO |
| Zámek nastavení teploty pro řízenou výrobu: | ANO |
| Změna jasu displeje: | ANO |
| ESD provedení: | ANO |
| Rozměry (D x V x Š): | 106 x 120 x 137 mm |
| Hmotnost: | 1670 gr |
| Hmotnost balení: | 2750 gr |
Add a comment
R
Zkušenost
Riha
Páječku HBT-1050 mám cca dva měsíce a musím říci, že jsem s ní nadmíru spokojen. Svými vlastnostmi a komfortním ovládáním pomocí intuitivního menu se bezezbytku vyrovná mnohem dražším páječkám věhlasných značek.
