Laboratory power supply P230R51D 2x 0÷30V/4A; 1x 5V/3A Laboratory power supply P230R51D 2x 0÷30V/4A; 1x 5V/3A
Laboratory power supply equipped with two sources with continuous voltage regulation in the range of 0 ÷ 30V with the possibility of setting current limitation from 0.1 ÷ 4A and one fixed source 5V / 3A.
Availability Skladem
Product code 51001
Brand Diametral a.s.
Category DC sources
Warranty 2 years
This model also has a fixed voltage source of 5V/3A. The adjustable part of the source is equipped with measuring instruments for both voltage and current. The current limitation is indicated by a flashing decimal point on the current measuring instrument and an intermittent sound signal. This sound signal can be turned off if necessary. The outputs of individual sources are controlled by a separate button with a control lamp for their easy operation. Thanks to this, it is not necessary to turn off the entire laboratory source during work. To prevent thermal overload, it is equipped with a temperature sensor and a fan, which, if necessary, cools the heat sinks of the power elements to an acceptable value. The transformer is sufficiently dimensioned for continuous delivery of maximum power to the load. All electronics are placed in a robust metal chassis with a Comaxit surface finish - black RAL 9005.
Weight 12.1 kg
napájecí napětí: 230V / 50Hz
napětí regulovatelné: 2x 0 ÷ 30V
proud regulovatelný: 2x 0 ÷ 4A
napětí pevné: 1x 5V
proud pevný: 1x 3A
zvlnění typické: < 2mV
zvlnění maximální: 10mV
napěťová stabilita pro změnu sítě +6/-10 %: cca 0,05%
proudová stabilita pro změnu sítě +6/-10%: cca 0,05%
typ měřících přístrojů: digital
digital počet měřících přístrojů: 4
třída přesnosti měřících přístrojů: 2
indikace omezení proudu: A / O
regulace hlasitosti akustické indikace: ano
možnost vypnutí akustické indikace: ano
blokování proti špičkám při startu: ano
samostatné vypínání výstupu: ano
spojení regulovatelných zdrojů do symetrického zdroje: ano
termostat chladiče s ventilátorem: ano
paměť stavu výstupu před vypnutím: ano
tepelná pojistka chladiče: ne
celkový příkon max.: 320W
barva: černá / šedá
rozměry (v, š, h - cca): 172 x 244 x 282mm