Laboratory power supply P230R51D 2x 0÷30V/4A; 1x 5V/3A Laboratory power supply P230R51D 2x 0÷30V/4A; 1x 5V/3A
Description
This model also has a fixed voltage source of 5V/3A. The adjustable part of the source is equipped with measuring instruments for both voltage and current. The current limitation is indicated by a flashing decimal point on the current measuring instrument and an intermittent sound signal. This sound signal can be turned off if necessary. The outputs of individual sources are controlled by a separate button with a control lamp for their easy operation. Thanks to this, it is not necessary to turn off the entire laboratory source during work. To prevent thermal overload, it is equipped with a temperature sensor and a fan, which, if necessary, cools the heat sinks of the power elements to an acceptable value. The transformer is sufficiently dimensioned for continuous delivery of maximum power to the load. All electronics are placed in a robust metal chassis with a Comaxit surface finish - black RAL 9005.
| Weight | 12.1 kg |
| napájecí napětí: | 230V / 50Hz |
| napětí regulovatelné: | 2x 0 ÷ 30V |
| proud regulovatelný: | 2x 0 ÷ 4A |
| napětí pevné: | 1x 5V |
| proud pevný: | 1x 3A |
| zvlnění typické: | < 2mV |
| zvlnění maximální: | 10mV |
| napěťová stabilita pro změnu sítě +6/-10 %: | cca 0,05% |
| proudová stabilita pro změnu sítě +6/-10%: | cca 0,05% |
| typ měřících přístrojů: | digital |
| digital počet měřících přístrojů: | 4 |
| třída přesnosti měřících přístrojů: | 2 |
| indikace omezení proudu: | A / O |
| regulace hlasitosti akustické indikace: | ano |
| možnost vypnutí akustické indikace: | ano |
| blokování proti špičkám při startu: | ano |
| samostatné vypínání výstupu: | ano |
| spojení regulovatelných zdrojů do symetrického zdroje: | ano |
| termostat chladiče s ventilátorem: | ano |
| paměť stavu výstupu před vypnutím: | ano |
| tepelná pojistka chladiče: | ne |
| celkový příkon max.: | 320W |
| barva: | černá / šedá |
| rozměry (v, š, h - cca): | 172 x 244 x 282mm |
| hmotnost cca: | 10kg |
| záruka: | 24 měsíců |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
