AC power supply AC250K1D 1x 0÷255V/1A
Description
The output voltage is obtained by transforming the mains voltage 230V/50Hz by a separate transformer. Thanks to this, the output voltage has a pure sine wave of 50Hz. The minimum voltage change is 1V. The power supply is controlled using the keyboard located on the front panel of the device or using a personal computer. The power supply is equipped with an RS232 interface and the supplied D-Control software allows the power supply to be controlled from a computer. Using D-Control, time- and voltage-dependent processes can be defined without limits.
| Weight | 11 kg |
| napájecí napětí: | 230V/50Hz |
| výstupní frekvence: | 50 Hz sinus |
| stabilita výstupního napětí: | závislá na stabilitě napájecí sítě |
| stabilita výstupní frekvence: | závislá na stabilitě napájecí sítě |
| regulační krok napětí: | 1V |
| výstupní proud: | 1A |
| ovládání: | klávesnice / RS232 |
| měřící přístroj napětí: | 3 místa LED |
| rozlišení: | 1V |
| rozsah: | 0 ÷ 290V |
| přesnost měřícího přístoje: | 2,5% z rozsahu |
| pojistka napájecí sítě:: | T 250V/3,15A |
| výstupní pojistka: | T 250V/1,25A |
| délka přívodního vodiče: | 2m |
| blokování proti špičkám při startu: | ano |
| samostatné vypínání výstupu: | ano |
| barva: | černá / šedá |
| rozměry (v, š, h): | 172 x 244 x 282mm |
| hmotnost: | cca 9,2 kg |
| záruka: | 24 měsíců |
| výstupní napětí galvanicky oddělené od napájecí sítě: | ano |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
